Mít doma klimatizaci je v některých případech nejen komfortní, ale hlavně příznivé i ze zdravotních důvodů. Příliš velké teplotní výkyvy oslabují organismus a zvláště nebezpečné jsou letní tropické teploty nad 30 stupňů Celsia, v kombinaci s vyšší vlhkostí vzduchu, za těchto podmínek může dojít i úžehu. Klimatizace však vyžaduje i pravidelnou údržbu.
Proč se musí vzduchotechnika čistit
Je čištění vzduchotechniky opravdu nezbytné? Není to zas nějaký reklamní trik? Pojďme si vysvětlit, proč se tato technika musí čistit v pravidelných intervalech:
Se vzduchotechnikou je to jako s bazény, jestliže nádrž na koupání naplníte vodou, můžete si být jisti, že bez patřičných desinfekčních prostředků a filtrace bude voda plná řas, sinic a dalších mikroorganismů, a bude ke koupání nezpůsobilá.
Uvnitř rozvodů klimatizace neproudí sice kapalina, ale vzduch není vakuum, je to rovněž ideální prostředí pro rozmnožování různých patogenů a tomu všemu napomáhá usazený prach.
Plísně – prachové částice spolu s vyšší vlhkostí vzduchu mohou přispět k tvorbě plísní. Samy o sobě by nám neškodily, jsou relativně daleko a nejsme s nimi v přímém kontaktu, ovšem proudící vzduch se postará o šíření jejich spor a ty jsou pro živé organismy toxické, jestliže je vdechují. To je nebezpečné zvláště tam, kde se pohybují malé děti, lidé oslabení po nemoci či po operaci, alergici, chronicky nemocní, těhotné ženy, lidé v seniorském věku a domácí zvířata.
Požár a výbuch – nakumulovaný prach, vhodná teplota a proudící vzduch, který dodává kyslík, jsou tři důvody, proč v zanedbané vzduchotechnice může dojít k požáru, a u silných prachových vrstev dokonce i k výbuchu. Zvláště nebezpečné situace vznikají v prostředí, kde se připravují pokrmy, a do ovzduší uniká tuk. Mastnota s prachem a kyslíkem je dokonalá výbušná směs.