Jednou z činností, které mnoho lidí na internetu provozuje, je sledování nejrůznějších videí. K tomu slouží nejrůznější servery, jako například YouTube, kde najdeme tisíce videí na jakékoliv téma, které nás jen napadne. Navíc za jeho používání nemusíme platit nic navíc.
Je tedy jen pochopitelné, že mnozí lidé zde mají své oblíbené, které si často pouští. Problém je, že dané video může být kdykoliv smazáno, ať už svým autorem nebo serverem samotným. Ať už jej však smaže kdokoliv a ať už je důvod jakýkoliv, pro nás to znamená, že se na něj již nepodíváme.
Proto mnoho lidí používá například YouTube video downloader, aby si své oblíbené kousky stáhla. Tak se nemusí bát, že budou smazány, a navíc si je může pustit kdykoliv, i ve chvíli, kdy zrovna nemá připojení na internet. Také je může, pokud se mu zachce, nejrůznějšími způsoby upravovat.
Není tedy pochyb, že stažení oblíbených videí je dobrý nápad. Je však potřeba zamyslet se nad tím, zda je také legální. Koneckonců, i tato videa podléhají autorským právům, a jejich porušení rozhodně není nejlepší nápad. Nehledě na to, že to hovoří o nedostatku úcty a respektu k autorovi, který si s ním dal práci. Jak je to tedy v tomto případě?
V první řadě je třeba říci, že stáhnutí samo o sobě porušením zákona není. Otázkou však je, co s ním uděláme potom. Pokud jej máme jen pro vlastní potřebu, kdy se na něj jen občas podíváme (což je, řekněme si na rovinu, ten nejčastější případ), pak je vše v pořádku.
Horší je, pokud bychom pořádali jeho hromadné promítání, zvláště pokud bychom si za něj navíc nechali zaplatit. Zde se již také dostáváme do křížku se zákonem. Podobně je tomu v případě, že jej zveřejníme na internetu jako svůj výtvor, byť i v mírně upravené podobě.
Tyto všechny věci je dobré znát ještě před samotným stažením. Pak se nedopustíme žádné nevědomé chyby.