Máte-li rádi víno a toužíte po tom posunout tuto lásku alespoň na nějakou úroveň, je jistě vhodné o tomto nápoji něco málo vědět. Samozřejmým základem je rozlišení bílého od červeného a dále poté sladké od suchého. V některých situacích, jako je například zapředení společenské komunikace s někým, koho zas až tak dobře neznáte, se vám hodí i hlubší znalosti, které alespoň trochu odlehčí napjatou situaci. Tento um poté také můžete využít v roli hostitele, kdy svým hostům budete schopni o vínu, které podáváte, říci mnohem víc a vykouzlit tak profesionální dojem. Podívejme se dnes tedy na základní informace o jednom z vůbec nejkonzumovanějších a nejznámějších bílých vín, kterým je Chardonnay.
Původem se jedná o Francouzskou odrůdu vína, která pochází konkrétně z oblasti Burgundsko. Zajímavým paradoxem ovšem je, že vůbec v největší míře se tato odrůda pěstuje ve Spojených státech amerických v Kalifornii. Francie je tak posunuta až na druhé místo. Tato odrůda je jakýmsi křížencem odrůd Pinot Noir neboli Rulandské šedé, a Gouais Blanc. Dlouhou dobu tato odrůda ovšem nebyla uznávána, považovala se tedy jen za jakéhosi podřadného křížence. Vše se změnilo až roku 1896, kdy byla oficiálně uznána. Od této doby její oblíbenost jen stoupá. Dnes je dokonce považována za nejdůležitější odrůdu, která slouží k výrobě suchých bílých vín. O její oblíbenosti také svědčí zájem zákazníků a fakt, že se její pěstování rozšířilo do celého světa.
Chtěli-li bychom charakterizovat chuť tohoto jedinečného vína, jistě bychom museli zmínit, že se jedná o mladé plné víno, které má oproti jiným o trochu výraznější aroma. Chuťové zabarvení se odvíjí od místa pěstování, ovšem nejčastěji můžeme cítit citrusové plody, ovoce, med, kandované ovoce, banán anebo dokonce lískové oříšky. Nejedná se ovšem o druh vína, který by byl vhodný k archivaci. Nejčastěji se doporučuje konzumace do 5 let od sklizně.
Na závěr určitě nemůže chybět gastronomické okénko, kde si řekneme, ke kterým jídlům je výběr tohoto druhu vhodný. Chardonnay krásně ladí hlavě s těstovinami, rybami, bílým masem, polévkám, bílým omáčkám anebo k paštikám. Lahodné je i v kombinaci s plísňovými sýry.